مقالات

صاعقه گیر میله ای در جای نامناسب

صاعقه گیر در جای نا مناسب

۱- در نصب صاعقه گیر میله ای از چه میله و از چه سیمی باید استفاده کرد و دریچه بازدید چاه ارت را کجا قرار دارد؟

در بسیاری از پروژه ها دیده شده است که به دلیل عدم اطلاع از از سیستم ارتینگ و صاعقه گیر مخصوصا صاعقه گیر میله ای و یا کم کردن هزینه هایی که تصور می کنند زیاد است می‌خواهند از اجناس مورد استفاده در سیستم ارتینگ و صاعقه گیر ای به دلیل مسائل مالی کم کند
همانطور که در فیلم پایین ملاحظه خواهید کرد استفاده از میله ارت روکش مس به جای صاعقه گیر  به دلیل عدم اطلاع کافی در پروژه به کار رفته است

 

 

۲_حال چرا استفاده از میله ارت استیل و یا مسی که با آبکاری نیکل کروم پوشانده شده است در سیستم صاعقه گیر پسیو یا میله ای مناسب‌تر انواع میله ها است و چرا نباید از میله های معمولی برای صاعقه گیر استفاده کرد ؟

زیرا جریان‌های الکتریکی که از صاعقه به بدنه صاعقه گیری وارد می شود دارای دما و حرارت و همچنین ولتاژ های بسیار بالایی است که اگر به خوبی تخلیه و به زمین و به سیستم ارت انتقال داده نشود باعث خرابی های جبران ناپذیری می‌شود.

پس با این تفاسیر در صاعقه گیرهای میله ای یا پسیو باید از از میله ای که بتوانند جریانها و ولتاژهای الکتریکی را به خوبی انتقال دهد د استفاده کرد و میله های استیل و میله های مسی بهترین گزینه برای استفاده در صاعقه گیر های میله ای می باشد.

 

۳_آیا میشود از هر نوع میله ای مسی و استیل برای استفاده از صاعقه گیر ها استفاده کرد؟

خیر نمی شود از هر میله ای به عنوان صاعقه گیر استفاده کرد. در صاعقه گیر های استیل باید از استیل نگیر و ضد زنگ به دلیل زنگ نزدن و پوسیده شدن استفاده کرد و در صاعقه گیر های مسی باید میله مسی را به آبکاری مخصوص آغشته کرد که در مرور زمان کمتر آسیب ببیند و کمتر اکسید شود.

به دلیل اینکه در مجاورت آب و هوا و شرایط جوی باران باد و تابش شدید خورشید قرار می گیرد احتمال پوسیدگی سالگی پس از مرور زمان بسیار بسیار بالا است.

 

صاعقه گیر میله ای

 

۴- از چه سیمی باید در سیستم صاعقه گیر استفاده کرد استفاده کرد؟

همانطور که قبلا گفته شد به دلیل ولتاژ و حرارت بالای صاعقه هنگام برخورد صاعقه گیر باید از سیم لخت برای انتقال جریان به چاه ارت استفاده کرد که اگر از سیم روکش دار استفاده کنیم در صورت برخورد صاعقه آتش گرفته و میسوزد و بهترین گزینه برای انتقال جریان صاعقه گیر استفاده از سیم لخت و تسمه مسی بدون روکش می باشد.

 

۵- دریچه بازدید چاه ارت صاعقه گیر را کجا نصب کنیم؟

برای بازدید چاه ارت و سنجیدن و تست کردن میزان اهم چاه ارت بهتر است دریچه چاه ارت و یا تابلو تست ارت را نزدیک به چاه ارت نصب کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *