مقالات

قالب جوش کدولد یا قالب جوش احتراقی

قیمت قالب جوش کدولد

تکنولوژی در حد تصور ما نیست و فراتر از آن است برای اتصال و همبندی سیستم ارتینگ اولین ابزاری که به ذهن ما میرسد استفاده از برق و اتصالات است اما بعد از بررسی های لازم محققین دریافتند که بست اتصالات بعد از مدتی رسانایی لازم را نداشته و باید به فکر ابزار دیگر برای اتصال و همبندی در سیستم ارتینگ باشند که سیم های مسی و میله ها و یا حتی صفحه های مسی را با هم ادغام کند که سیستم قالب کدولد یا قالب جوش احتراقی اختراع شد.

قالب جوش کدولد از جنس گرافیت است و میزان مقاومت و کیفیت بسیار مطلوبی دارد. قالب جوش کدولد که با توجه به نوع اتصال و سایز کابل انتخاب می‌شود. با یک قالب کدولد به‌طور معمول می‌توان ۷۰ تا ۱۰۰ جوش انجام داد. قالب کدولد محصول ایران است و هیچ‌گونه نمونه وارداتی ندارد.

 

قالب جوش کدولد چیست؟

از قالب کدولد یا همان کوره کدولد برای اتصال سیم به صفحه مسی و اتصالات سیم به سیم و سیم به آرماتور و … در سیستم های ارتینگ و حفاظت کاتدیک استفاده می شود. ابتدا مقطع اتصال مشخص شده سپس قالب کوره کدولد طراحی و تولید میشود. پیوند حاصل از جوش احتراقی مولکولی بوده ومقطع اتصال دارای استحکام مکانیکی ، رسانایی الکتریکی زیاد و در مقابل خوردگی مقاوم میباشد که برای این منظور جهت افزایش طول عمر قالب لازم است که پس از هر سه مرتبه جوش به مدت ۱۰ دقیقه جهت خنک شدن قالب عملیات جوش را متوقف کنید. همچنین لازم به ذکر است که پیش از عملیات جوشکاری کدولد قالب باید حدود ۱۳۰ درجه پیش گرم شود.جنس قالب گرافیت میباشد که دمای حدود ۴۰۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل میکند.

 

مزایای قالب جوش کدولد

۱-قیمت دستگاه جوش کدولد در تعداد جوش بالا بسیار مقرون به صرفه نسبت به انواع جوشکاری نقره و برنج خواهد بود.

۲-ضخامت بالای جوش

۳-قطعه های متصل شده

۴-سرعت عملیات جوشکاری

۵-نیاز نداشتن به منبع انرژی خارجی

 

انواع قالب جوش کدولد

 

قالب جوش کدولد سیم به سیم

قالب جوش کدولد سیم به سیم

 

قالب جوش کدولد سیم به تسمه و صفحه

قالب جوش کدولد سیم به تسمه و صفحه

 

قالب جوش کدولد سیم به آرماتور

قالب جوش کدولد سیم به آرماتور

 

 

قالب جوش کدولد تسمه به تسمه و صفحه

قالب جوش کدولد تسمه به تسمه و صفحه

 

قالب جوش کدولد سیم به لوله

قالب جوش کدولد سیم به لوله

 

کاربرد جوش کدولد در سیستم ارتینگ

یکی از مهم‌ترین کاربردهای جوش احتراق در سیستم ارتینگ است. در سیستم ارت، تمام بخش‌های یک ساختمان به یک سیم مسی متصل شده و به داخل چاه ارت می‌روند. در داخل چاه، یک صفحه مسی قرار گرفته که سیم مسی به آن وصل می‌شود. برای اینکه این اتصال به صورت ۱۰۰% انجام بگیرد، سیم را به صفحه مسی جوش می‌زنند. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید از جوش احتراق برای این منظور استفاده می‌کنند.

 

مزایای جوش کدولد

امکان اتصال قطعات بزرگ با جوش احتراق ممکن است.

برای جوش قطعات کوچک، لازم نیست که آن‌ها را پیشگرم کنید.

مذاب اولیه به عنوان گرم‌کننده و شستشو دهنده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

محدودیت‌های جوش کدولد

امکان دارد جوش گاز و آلودگی‌های سرباره داشته باشد.

تنها قطعات آهنی (فولاد، کروم، نیکل) را می‌توان جوش داد.

درجه حرارت بالای فرآیند جوش ممکن است تغییراتی را در ساختار دانه در منطقه جوش ایجاد کند.

 

آموزش مراحل انجام جوش کدولد (مراحل جوشکاری احتراق)

در ابتدا سطح قطعات را از تمامی آلودگی‌ها و اکسیدها تمیز کنید. این مرحله اهمیت بسیاری دارد و در صورتی که به خوبی انجام نشود ممکن است باعث اخلال در کار شود.

قالب‌ها را (چه به صورت دستی و چه به صورت آماده) فراهم کنید.

بین قطعات و قرار دادن قالب دور قطعات باید فاصله مناسبی ایجاد کنید.

قالب را پیشگرم کنید.

مواد ترمیت را در داخل محفظه احتراق قرار دهید.

چاشنی را در جای مناسب قرار دهید.

برای احتراق ترمیت، چاشنی را روشن کنید.

پس از سرد شدن مذاب حاصل از واکنش، قالب را باز کنید.

در مرحله آخر، سطح بیرونی تمامی قطعات را تمیز کرده و اتصال را انجام دهید.

 

تجهیزات جوش احتراقی

تجهیزات جوش احتراقی شامل پودر جوش و فتیله و پولکی و کیت تمیزکاری و کوره جوش کدولد و دستگیره می شود.

 

 

نکات ایمنی در هنگام جوش کدولد

این سیستم برای مدتهای طولانی جایگزین بست و اتصالات شده و هنوزم بهترین گزینه برای سیستم هم بندی است اما استفاده از ابزار مناسب برای این قالب ها امری ضروری است است که اگر آنها را رعایت نکنیم اپراتورها دچار حادثه های ناگواری را شاهد خواهند بود حوادثی از قبیل سوختگی دست و یا حتی به صورت بعد از روشن شدن و پاشیدن مواد از داخل قالب کدولد یا قالب جوش احتراقی به بیرون و از همه مهمتر مسمومیت دود نشات گرفته از احتراق جوش احتراقی که در طولانی مدت و پس از پا گذاشتن به سن می فهمند که چقدر آسیب های شدیدی دیده اند چون دود پرمنگنات و اکسید مس و اکسید آلومینیوم بسیار سنگین بوده و عوارض زیادی را می بینند.

 

قالب کدولد یا قالب جوش احتراقی

حال چه کنیم که بعد از روشن کردن فیتیله قالب کدولد یا قالب جوش احتراقی دچار سوختگی دست و صورت و دود حاصل از احتراق نشویم

امروزه تکنولوژی به کمک ما آمده است که ما راحت تر و بهتر به کارهای ما بپردازیم نوع قالب جدول وارد بازارهای جهانی شده است که بدون استفاده از فیتیله های قدیمی و به کمک جریان الکتریکی می توان کوره قالب کد اول را روشن کرد.

به این ترتیب که به جای استفاده از پودر جوش های قدیمی یک نوع پک داخل کوره قالب (بنا به نوع جوش) قرار داده و سپس فیتیله الکتریکی را روی پک قرار داده و یک سر آن از قالب بیرون می زند و به سیمی که به دستگاه شوک دهنده وصل می شود و سپس با استفاده از دستگاه جریان الکتریکی به فیتیله داده می شود و سپس پس پک قالب روشن شده و اپراتور می تواند در فاصله استاندارد بدون اینکه به او آسیبی برسد مراحل جوش احتراقی را انجام داده و روند کار را مشاهده کند.

 

قیمت قالب جوش کدولد

قالب کدولد ساخت ایران می باشد و نمونه خارجی ندارد و ارتا خط انواع قالب ها را به بهترین قیمت عرضه می کند و همچنین انواع لوازم مورد نیاز جوشکاری احتراقی یا کدولد نیز با کمترین قیمت در ارتا خط به فروش می رسد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *